doc. PhDr. Martin Musálek, Ph.D.

Rodiče často řeší, proč jejich dítě neroste nebo proč není tak silné jako spoluhráči. Ale někdy je právě ten opožděný vývoj tou největší výhodou do budoucna.
— doc. PhDr. Martin Musálek, Ph.D.

Odborník na Antropomotoriku a Kinantropologii, předseda Oborové rady Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, který se zabývá motorickým a somatickým vývojem dětí,  zejména rozvojem dovednostní složky, zdatnosti a antropometrických parametrů.

"Tohle není závod na krátkou trať. Děti, které v 15 letech vypadají jako hotoví hokejisté, často stagnují. Naopak ti, co se zdají být pozadu, mohou ve 20 letech dominovat." - docent Martin Musálek

Jak moc záleží na tom, kdy dítě dospěje? Jaké dopady má rychlost růstu na zranění, výkon a budoucnost mladých hokejistů? A proč by trenéři i rodiče měli přemýšlet jinak? V této epizodě se s doc. Martinem Musálkem bavíme o zásadním tématu – biologickém vs. kalendářním věku a proč mohou být rozdíly mezi dětmi až pět let.

Švédská studie ukazuje, že přehnaný tlak na výsledky v mládežnickém hokeji často přináší pouze „rychlé“ juniorské hvězdy, které však v seniorském hokeji neuspějí. Co tedy dělat jinak? Jak přistupovat k mladým hráčům, kteří ještě nedorostli, ale mají velký potenciál?

Co se v epizodě dozvíte?

  • Jak správně pracovat s růstem a vyspíváním dítěte.

  • Proč není problém, že některé děti biologicky zaostávají a jak z toho mohou těžit.

  • Jaká je role trenérů při práci s rozdílnou vyspělostí hráčů.

  • Jaké chyby dělají rodiče ve snaze „urychlit vývoj“ dítěte.

  • Jaké jsou klíčové momenty pro rozvoj rychlosti, obratnosti a síly.

Mého hosta najdete zde:

doc. PhDr. Martin Musálek, Ph.D.

Katedra společenskovědního základu v kinantropologii

FTVS UK, José Martího 31,162 52 Praha 6

martin.musalek@ftvs.cuni.cz

Tel.: 220 172 092

Previous
Previous

Lukáš Majer

Next
Next

Mgr. Karolína Kříženecká