doc. PhDr. Martin Musálek, Ph.D.
“Rodiče často řeší, proč jejich dítě neroste nebo proč není tak silné jako spoluhráči. Ale někdy je právě ten opožděný vývoj tou největší výhodou do budoucna.”
Odborník na Antropomotoriku a Kinantropologii, předseda Oborové rady Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, který se zabývá motorickým a somatickým vývojem dětí, zejména rozvojem dovednostní složky, zdatnosti a antropometrických parametrů.
"Tohle není závod na krátkou trať. Děti, které v 15 letech vypadají jako hotoví hokejisté, často stagnují. Naopak ti, co se zdají být pozadu, mohou ve 20 letech dominovat." - docent Martin Musálek
Jak moc záleží na tom, kdy dítě dospěje? Jaké dopady má rychlost růstu na zranění, výkon a budoucnost mladých hokejistů? A proč by trenéři i rodiče měli přemýšlet jinak? V této epizodě se s doc. Martinem Musálkem bavíme o zásadním tématu – biologickém vs. kalendářním věku a proč mohou být rozdíly mezi dětmi až pět let.
Švédská studie ukazuje, že přehnaný tlak na výsledky v mládežnickém hokeji často přináší pouze „rychlé“ juniorské hvězdy, které však v seniorském hokeji neuspějí. Co tedy dělat jinak? Jak přistupovat k mladým hráčům, kteří ještě nedorostli, ale mají velký potenciál?
Co se v epizodě dozvíte?
Jak správně pracovat s růstem a vyspíváním dítěte.
Proč není problém, že některé děti biologicky zaostávají a jak z toho mohou těžit.
Jaká je role trenérů při práci s rozdílnou vyspělostí hráčů.
Jaké chyby dělají rodiče ve snaze „urychlit vývoj“ dítěte.
Jaké jsou klíčové momenty pro rozvoj rychlosti, obratnosti a síly.
Mého hosta najdete zde:
doc. PhDr. Martin Musálek, Ph.D.
Katedra společenskovědního základu v kinantropologii
FTVS UK, José Martího 31,162 52 Praha 6
Tel.: 220 172 092